yourcareer.pl

Blog tematyczny o biznesie i finansach

Biznes i finanse

Dlaczego import z Chin lepiej zlecić pośrednikowi?

Dlaczego import z Chin lepiej zlecić pośrednikowi?

Produkty z metką Made in China to dziś synonim jakości w parze z niską ceną. Wielu polskich przedsiębiorców sprowadza stamtąd asortyment i odsprzedaje w kraju ze sporym zyskiem. Import z Chin można oczywiście dokonać na własną rękę, ale niezbędne jest posiadanie działalności gospodarczej i numeru EORI. Jaka jest alternatywa dla początkujących przedsiębiorców? Import z Chin z pomocą pośrednika. 

Produkty z Chin coraz popularniejsze

Niegdyś produkty z Chin były synonimem czegoś niskiej jakości. Dziś sprawy wyglądają zupełnie inaczej – chińscy giganci, jak Huawei, Xiaomi, Lenovo – są w topach sprzedażowych. Konsumenci niemal na całym świecie doceniają pochodzące z ich asortymentu smartfony, laptopy i wiele innych produktów. Popularne w Polsce są także urządzenia od Gree (przede wszystkim klimatyzatory split) oraz akumulatory i banki energii od Sako. 

Import z Chin z pośrednikiem – jakie ma zalety?

Import z Chin z pośrednikiem to wygoda i spokój. Szczególnie początkujący w tej branży przedsiębiorcy mogą nie orientować się, jak wygląda cały ten proces krok po kroku. Często też kuszeni niskimi cenami na chińskich platformach zakupowych nie wiedzą, że do widocznej na stronie ceny należy doliczyć inne dodatkowe koszty (przede wszystkim cło). Nie każdy też ma intuicję i wiedzę, jak weryfikować potencjalnego chińskiego dostawcę. Historii o nieuczciwych sprzedawcach jest całe mnóstwo. 

Import z Chin z pośrednikiem to zero formalności do dopełnienia. Pośrednik sprowadza towar i wystawia na niego polską fakturę VAT, on też dopełnia wszelkich formalności celno-skarbowych i koordynuje odprawę celną. Wieloletnie doświadczenie i orientowanie się w nowelizacjach przepisów pozwala importerom na szybkie i tanie sprowadzanie stamtąd towarów, bez obawy o naliczenie dodatkowych kosztów czy zatrzymanie towaru z uwagi na dodatkową kontrolę. 

Czego nie można sprowadzać z Chin?

Przepisy mówią jasno, że z Chin nie można sprowadzać falsyfikatów i podróbek. Asortyment od wiodących producentów sportowej odzieży i obuwia, jak Nike czy adidas, wymaga odpowiedniego zezwolenia od właściciela tego znaku towarowego. Takie same zasady panują wśród marek słynących z wysokiej jakości urządzeń elektronicznych, jak Apple czy Samsung. Osobom, które bagatelizują te przepisy, grożą wysokie kary finansowe. Co do zasady importerzy z Chin nie sprowadzają takich produktów.

Co opłaca się sprowadzać z Chin? 

Lista produktów, jakie opłaca się kupować w Chinach i sprzedawać w Polsce, jest bardzo długa. Bez wątpienia na szczycie tej listy są smartfony, laptopy i inne drobne urządzenia i gadżety elektroniczne, jak kable USB, ładowarki, słuchawki i smartwatche. Inna kategoria produktowa to akcesoria do domu, ozdoby i tekstylia. Ogromną popularnością cieszą się roboty odkurzające, a także oświetlenie i baterie łazienkowe. Z Chin opłaca się  importować sprzęty budowlane, jak betoniarki oraz mieszarki i inne duże maszyny (np. rolnicze). Kolejna popularna kategoria to rowery, gry i zabawki, a także akcesoria sportowe i biurowe. Warto też zwrócić uwagę na tanie sezonowe produkty, np. ozdoby świąteczne i zamówić je odpowiednio wcześniej, by zdążyć z ich odsprzedażą w odpowiednim momencie, gdy będzie na nie popyt. 

Artykuł powstał we współpracy z www.discolm.pl

Udostępnij