Finanse i rachunkowość, automatyzacja produkcji i nowoczesne technologie to tylko niektóre obszary, w których współcześnie brakuje specjalistów. Jeśli dopiero zastanawiasz się nad tym, jaką ścieżkę edukacji wybrać w drodze po pewny zawód albo planujesz przebranżowienie, pamiętaj, że współcześnie sytuacja na rynku pracy dynamicznie się zmienia. Jakie zawody w 2023 roku można uznać za zawody przyszłości?
Branża IT – dlaczego uważana jest za najbardziej przyszłościową?
Branża IT od wielu lat rośnie w siłę, a proces ten przyspieszyła transformacja wielu dziedzin życia, związana z ograniczeniami wynikającymi z pandemii COVID-19. Wówczas wiele czynności, które wykonywaliśmy w realnym świecie, przeniosło się do świata wirtualnego, dlatego zapotrzebowanie na specjalistów IT zaczęło szybko rosnąć. Wprawdzie po dwóch latach trend ten trochę zwolnił, ale nadal wśród najbardziej poszukiwanych ekspertów najwięcej jest tych wyspecjalizowanych w nowoczesnych technologiach.
Wśród najbardziej potrzebnych specjalistów są nie tylko ci, którzy w małym palcu mają języki programowania, lecz także m.in. potrafią wykrywać błędy w kodzie albo zarządzają projektami informatycznymi. Zawody przyszłości w branży IT to:
- Front-end Developer, który zajmuje się zaprogramowaniem interfejsu użytkownika, czyli warstwy graficznej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub oprogramowania.
- Back-end Developer, czyli programista odpowiedzialny za zakodowanie i optymalizowanie funkcjonalności stron internetowych, aplikacji mobilnych oraz oprogramowania, a także za ich bezpieczeństwo.
- Full-stack Developer, czyli „człowiek orkiestra” w świecie programistów. Doskonale zna się zarówno na technologiach front-endowych, jak i back-endowych.
- Tester oprogramowania, określany także jako QA Tester, który jest specjalistą w zakresie testowania oprogramowania oraz wskazywania programistom ewentualnych błędów czy niezgodności z wytycznymi klientów i potrzebami użytkowników.
- Scrum Master – manager, który nadzoruje od A do Z przebieg projektu w firmach IT. Pilnuje (zgodnie z metodyką scrum) nie tylko samego powstawania produktu zgodnie z założonym terminarzem, lecz także pracy całego zespołu i jego członków.
Zawody przyszłości poza branżą IT
Specjaliści zajmujący się nowoczesnymi technologiami potrzebni są nie tylko w firmach z branży IT, lecz także m.in. w księgowości, handlu, rekrutacji, produkcji, a nawet w obsłudze klienta. W 2023 r. wciąż widać także ogromne zapotrzebowanie na pracowników z umiejętnościami analitycznymi, którzy mogą wykorzystywać je na wielu różnych stanowiskach. Do najbardziej poszukiwanych ekspertów przez pracodawców w Polsce należą m.in.:
- Inżynier automatyk, który projektuje systemy sterowania liniami produkcji i optymalizuje proces produkcji.
- Audytor wewnętrzny, czyli ekspert zajmujący się optymalizacją działań i procesów przebiegających w danej firmie. Celem jego działań jest maksymalizacja wyników przedsiębiorstwa.
- Inżynier danych, który jest odpowiedzialny za tworzenie systemów (baz danych) służących do gromadzenia, przechowywania i strukturyzowania danych, tak aby konkretne działy firmy miały do nich łatwy dostęp.
- Analityk finansowy – specjalista zajmujący się opracowaniem i egzekwowaniem budżetu przedsiębiorstwa. Jego zadaniem jest również m.in. tworzenie raportów związanych z finansami firmy.
- CRM Manager, czyli ekspert w dziedzinie zarządzania relacjami z klientami. Buduje, utrzymuje i poprawia relacje z klientem, dbając o jego zadowolenie i zaspokojenie potrzeb poprzez działania takie jak: opracowywanie standardów obsługi klienta, nadzorowanie zespołów doradców klientów i analizowanie raportów dotyczących relacji z klientami.
Podsumowując, wśród zawodów przyszłości warto wyróżnić przede wszystkim te, które są związane z nowoczesnymi technologiami. Pracodawcy szukają jednak także ekspertów z innymi kompetencjami, zwłaszcza związanymi z finansami, analizą, controllingiem oraz optymalizacją różnorodnych procesów zachodzących w przedsiębiorstwach. Chcesz dowiedzieć się więcej o trendach w zatrudnieniu? Na blogu Devire znajdziesz najnowsze informacje dotyczące rynku pracy oraz zawodów przyszłości!
Notka prasowa